Prawdopodobnie każdy kiedykolwiek zawiesił wzrok na pięknej róży lub goździku w niebieskim lub zielonym odcieniu, który zachwycał w witrynie kwiaciarni. Taki bukiet może być wspaniałym i zaskakującym prezentem dla bliskiej osoby lub pełnić funkcję niecodziennej ozdoby na stole w mieszkaniu. Brzmi dobrze? Prawdopodobnie okaże się jeszcze lepsze, gdy dowiesz się, że możesz barwić kwiaty własnoręcznie, w domu!
Jakie kwiaty nadają się do barwienia?
Przed rozpoczęciem swojej przygody z barwieniem kwiatów, trzeba się dowiedzieć, które gatunki nadają się do farbowania. Najszybciej oczywiście farbują się te, które charakteryzują się jasnymi, najlepiej białymi płatkami. Nie bez znaczenia pozostaje grubość płatków - zasada jest taka, że im cieńsze, tym szybciej widać zauważalną zmianę koloru. W liliach można zaobserwować dużą metamorfozę już po godzinie od rozpoczęcia procesu barwienia! Jeśli jednak nie zależy Ci na czasie, a na efekcie końcowym, spróbuj goździkami. To właśnie one świetnie chłoną barwnik, dzięki czemu można na nich uzyskać najbardziej intensywny odcień. Wybór jednak zazwyczaj pada na białe róże - prawdopodobnie dlatego, że są bardzo łatwo dostępne, a zabarwione wyglądają bajecznie.
Farbowanie kwiatów DIY - to musisz mieć!
Farbowanie kwiatów to wbrew pozorom bardzo szybki i łatwy proces. Nie wymaga użycia żadnego specjalistycznego sprzętu ani trudno dostępnych farb. Jedyne czego potrzebujesz to oczywiście wybrane przez Ciebie kwiaty, które chcesz zabarwić, woda w temperaturze pokojowej i słoik. Nie wolno zapomnieć również o gwieździe programu, czyli o barwniku! Najprościej zrobić to za pomocą barwników spożywczych, ale jest jeszcze kilka innych opcji, takich jak użycie sprayu, barwnika anilinowego lub farb plakatowych. Opcja z produktem przeznaczonym do spożycia jest jednak zdecydowanie najprostsza i daje sporą dowolność - samemu można decydować o natężeniu koloru.
Poradnik krok po kroku
Teoria poznana, materiały przygotowane… To znaczy, że można działać! Ale jak się do tego zabrać i od czego zacząć?
- W pierwszej kolejności należy podzielić łodygę kwiatka na dwie części. Nacięcie powinno mieć długość około 10 cm.
- Czas na rozpuszczanie barwnika. Do słoika wlej letnią wodę i rozpuść tyle preparatu, ile uważasz za stosowne. Kolory możesz dowolnie mieszać i eksperymentować. Miej jednak na uwadze fakt, iż zbyt pastelowy kolor wody może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
- Łodygę delikatnie rozchyl i włóż do wcześniej zabarwionej wody. Od tego momentu roślina wchłania wodę wraz z barwnikiem i przekazuje wybrany kolor w górę, w kierunku płatków.
- Tak przygotowany słoik z kwiatkiem należy pozostawić na 24h, najlepiej w delikatnie zacienionym miejscu.
Po upływie doby możesz cieszyć się rośliną w Twoim wymarzonym kolorze!
Proces, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowany, jest bardzo szybki i prosty. Własnoręczne zabarwienie kwiatów i podarowanie ich komuś to wspaniały upominek, który na długo zapadnie w pamięć adresatowi - szczególnie dlatego, że został wykonany samodzielnie!