Tradycja dawania kwiatów to bez dwóch zdań piękny zwyczaj wyrażający nasze uczucia wobec drugiej osoby. Finezyjne bukiety zawsze cieszą oko obdarowywanego, a oprócz tego pięknie dopełniają wnętrze domu. Skąd jednak pochodzi zwyczaj wręczania kwiatów? Choć wydaje się on naturalnym elementem współczesnego życia, jego historia rozwija się na przestrzeni wieków. Warto wiedzieć, że tradycja ta ma swoje korzenie już w bardzo odległych czasach, sięgających prehistorii.
Kwiaty w czasach prehistorii i starożytności
Istnieje opinia, że tradycja wręczania kwiatów wywodzi się z czasów, kiedy ludzkość z polowania przyprowadzała do domu nie tylko złapaną zdobycz, ale również lecznicze zioła. Potwierdzeniem tego zwyczaju mogą być najnowsze odkrycia archeologiczne. W zamierzchłych czasach kwiaty prawdopodobnie stanowiły symbol pożegnania, ponieważ były układane na ciałach zmarłych oraz wykorzystywane do dekoracji grobu. Następnie historia zatrzymuje się w starożytności, w której kwiaty odgrywały ważną rolę w kulturze. Miały przede wszystkim silny związek z religią i mitologią. Przykładowo kwiatowe wieńce były składane ku uczczeniu zwycięstwa, honoru oraz boskości. Wiele osób wierzyło, iż kwiaty są darem od bogów i niosą ze sobą magiczną moc.
Kwiaty w średniowiecznej Europie
Dlaczego wręczamy kwiaty? Odpowiedzią mogą być również zwyczaje z okresu średniowiecznej Europy. Wtenczas kwiaty swoją popularność zyskały wśród dam dworu oraz rycerzy. Stanowiły romantyczny podarunek, a ponadto symbol lojalności i oddania. Czerwone róże były oznaką miłości, natomiast goździki odzwierciedlały wierność oraz nadzieję. Warto wiedzieć, że w tym czasie rozwijała się także floriografia, czyli sztuka przypisywania kwiatom określonego znaczenia. Zaczęto tworzyć specjalne kodeksy, zgodnie z którymi wybrane rośliny były podarowywane w konkretnych okazjach. Każdy gatunek i kolor kwiatu miał swoje przesłanie, co pozwalało na subtelne przekazywanie uczuć w czasach, gdy bezpośrednie wyrażanie emocji nie było mile widziane. W końcu floriografia oraz tradycja wręczania bukietów osiągnęła swój szczyt w nowożytności.
Współczesne znaczenie wręczania kwiatów
Obecnie wręczanie kwiatów to powszechny gest, który niekoniecznie musi świadczyć o miłości czy innych intensywnych uczuciach - bywa po prostu wyrazem szacunku. Kompozycje kwiatowe są popularnym upominkiem na wiele okazji. Możemy je wręczyć zarówno swojej kobiecie, jak i mamie, babci czy ulubionemu nauczycielowi. Choć floriografia straciła na znaczeniu, pewne symboliczne znaczenia kwiatów nadal są rozpoznawalne. Przykładowo czerwone róże wciąż kojarzą się nam z gorącą miłością czy namiętnością, a lilie i chryzantemy nierzadko towarzyszą uroczystościom pogrzebowym. Szczególnie popularne stały się także kwiaty w formie flower boxów.
Jak się zatem okazuje, kwiaty posiadają bogatą historię, a ich wręczanie to ponadczasowy zwyczaj wyrażający nasze emocje lub prosty ludzki szacunek. To jednocześnie symbol, który ma swoje korzenie w wielu kulturach, tym samym łącząc ludzi na całym świecie. Gdyby tego było mało, motyw kwiatów jest również wykorzystywany w innych upominkach, takich jak biżuteria. To tradycja warta pielęgnowania - bez względu na okazję, możemy mieć pewność, że podarowanie kwiatów zostanie szczególnie docenione.